Aktualności

Druga edycja konferencji w Ossie za nami

W dniach 10-11 października br. w Ossie pod Rawą Mazowiecką odbyła się konferencja „Przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego”, współorganizowana przez Sygnał oraz Komendę Główną Policji.

Podczas drugiej edycji konferencji spotkało się ponad stu policjantów, prokuratorów oraz przedstawicieli rynku medialnego, którzy rozmawiali o skali piractwa i metodach jego zwalczania.

Podczas pierwszego dnia konferencji prelegenci zwracali uwagę na aspekt finansowy przestępczości skierowanej przeciwko własności intelektualnej. Prezes Sygnału Teresa Wierzbowska przedstawiła krajowe i europejskie inicjatywy związane z realizacją strategii „Follow the Money”. O reklamach w serwisach pirackich mówił członek zarządu Sygnału Adrian Wojtaszek (TVP) – W ostatnich miesiącach top 10 reklamodawców wygenerowało 79% emisji reklam wideo zrealizowanych na serwisach naruszających prawa autorskie – zwrócił uwagę Wojtaszek.

Od wykrycia pirackiej wersji filmu do zawiadomienia policji, czyli o monitoringu serwisów streamingowych, zgłaszaniu naruszeń w Internecie i informowaniu organów ścigania o przestępstwach mówił Piotr Wójtów z Platformy CANAL+. Inne wystąpienia dotyczyły m.in. usług w chmurze danych (Marcin Przasnyski z Anti-Piracy Protection), Smart IPTV (Łukasz Sternowski z Cyfrowego Polsatu, członek zarządu Sygnału), znaków towarowych (Barbara Załęcka z Discovery TVN) oraz sharingu (Dawid Krośniewski z Cyfrowego Polsat).

Podczas drugiego dnia konferencji, o wybranych aspektach prania pieniędzy mówiła prokurator Agnieszka Gryszczyńska z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, specjalizująca się w walce z cyberprzestępczością. O tym jak zatrzymano dawcę sharingu, z którego korzystało około 1 600 odbiorców zrelacjonował przedstawiciel Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Jednostka otrzymała w tym roku honorowe wyróżnienie – Złotą Blachę – w uznaniu szczególnego zaangażowania i skutecznej walki z piractwem telewizyjnym.