Aktualności

International Content Protection Summit za nami

W obliczu transgraniczności piractwa efektywna współpraca międzynarodowa organizacji, instytucji i firm staje się koniecznością, zgodnie podkreślali uczestnicy International Content Protection Summit – konferencji, która właśnie zakończyła się w Warszawie. Choć skala piractwa rośnie, doświadczenia ostatnich lat pokazują, że istnieją sposoby skutecznego zwalczania nielegalnego obrotu treściami wideo.

Podczas konferencji, która odbyła się w dniach 18-19 października 2018 roku omówiono skalę piractwa w poszczególnych krajach europejskich, w tym w Europie Centralnej i Wschodniej, perspektywę globalną, a także sposoby przeciwstawiania się temu procederowi na poszczególnych rynkach, w tym na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji i Danii. Dzielono się doświadczeniami w zakresie zwalczania piractwa w Hiszpanii i Włoszech, prezentowano prawne i operacyjne aspekty podejmowanych działań, przykłady niezwykle skutecznych międzynarodowych akcji przeprowadzonych przez włoską i hiszpańską policję. Drugi dzień konferencji odbył się za zamkniętymi drzwiami – eksperci  omawiali szczegóły dotyczące najlepszych praktyk w zwalczaniu piractwa i możliwości wzmocnienia międzynarodowej współpracy.

– Luki w obecnie obowiązującym prawie oraz niepełna implementacja dyrektyw sprawiają, że nielegalne działania mogą być realizowane na taką skalę – podkreślali uczestnicy konferencji.

Walka z piractwem wymaga różnorodnych działań realizowanych w wielu obszarach. – Fundamentalną rolę odgrywa legislacja, zarówno nowe przepisy jak i implementacja istniejących dyrektyw – komentowali uczestnicy konferencji. Niezbędne są rozwiązania skierowane przeciwko nieuczciwym usługodawcom, które utrudnią im czerpanie korzyści finansowych z prowadzonej działalności.  Takim przykładem jest blokowanie stron, inicjatywy realizowane w ramach strategii „follow the money”. Kluczowa jest też kwestia odpowiedzialności pośredników – dostawców hostingu, rejestratorów domen, platform mediów społecznościowych. Olbrzymie znaczenie ma zaangażowanie organów państwa, współpraca instytucji, organizacji, biznesu zarówno lokalnie jak i w zakresie międzynarodowym.