Aktualności

Kolejna udana akcja policji

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości wspólnie z kryminalnymi ze Żnina zatrzymali 41-letniego mężczyznę nielegalnie udostępniającego programy płatnych telewizji cyfrowych w internecie. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny. Informacje o tym, że w internecie działa serwer, za pośrednictwem którego nielegalnie udostępniane są uprawnienia umożliwiające odbieranie kodowanych kanałów telewizji cyfrowych uzyskali policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Swoje ustalenia przekazali żnińskim kryminalnym, z którymi podjęli dalsze działania.

7 marca br. policjanci komórek „cyber” wraz z funkcjonariuszami z komend miejskich i powiatowych przeszukali 17 mieszkań na terenie województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i małopolskiego pod kątem sharingu, czyli nielegalnego rozdzielania sygnału płatnych telewizji cyfrowych. W trakcie czynności zabezpieczyli 29 dekoderów telewizji satelitarnej, 9 routerów, 3 switche, 10 komputerów stacjonarnych i przenośnych, a także nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar tymczasowo zabezpieczyli mienie ruchome o wartości 72 000 zł.

Tego samego dnia funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, wspólnie ze żnińskim kryminalnymi, zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu żnińskiego. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut przestępstwa z  „Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym”. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Sprawa znajdzie finał w sądzie, do którego trafi akt oskarżenia. Żninianinowi grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Z policyjnych ustaleń wynika, że w nielegalny proceder „cardsharingu” zamieszanych jest kilkaset osób zamieszkujących na terenie kraju, jak i państw Unii Europejskiej, takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia i Francja. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

więcej: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadomosci/84087,Policjanci-przerwali-proceder-sharingu.html