Aktualności

Konferencja międzynarodowa o blokowaniu pirackich domen

26 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej. Z tej okazji ICC Poland – Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Izby Handlowej oraz CANAL+ Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sygnał, zorganizowali w Warszawie międzynarodowe spotkanie na temat współpracy międzybranżowej w obszarze ochrony własności intelektualnej.

Prelegenci i paneliści m.in. z Premier League, Ekstraklasy, UPC, T-Mobile, Motion Picture Association, DWF Poland, Canal+ i Anti Piracy Protection rozmawiali o wiodących metodach ochrony treści audiowizualnych, głównie o blokowaniu pirackich stron internetowych. Kilkadziesiąt krajów na świecie, w tym pół Europy, od lat stosuje ten mechanizm jako jeden z kluczowych w zakresie zwalczania nielegalnego obiegu treści w internecie.

Podczas spotkania prezentowane były doświadczenia kilku krajów z różnymi modelami prawnymi i technicznymi. Zgodnie z danymi MPA już 39 krajów na świecie z powodzeniem stosuje blokowanie stron pirackich.

W ostatnim roku na sile nabrała także dyskusja o live-blockingu, czyli natychmiastowym blokowaniu nielegalnych przekazów na żywo, głównie transmisji sportowych. Podczas gdy Komisja Europejska rozpoczyna debatę na ten temat, oczy Europy zwrócone są ku Italii. Włosi, którzy kochają piłkę nożną, nie czekając na wytyczne dla krajów członkowskich, już wdrażają zasadę reagowania na nielegalne transmisje w ciągu 30 minut.

Jak wygląda rzeczywistość w Polsce? Nie mamy nadal ani mechanizmów notice&staydown pozwalających trwale uniemożliwiać dostęp do wybranych nielegalnych treści, ani narzędzi do sprawnego blokowania na poziomie DNS całych pirackich stron. Mamy za to inne wypracowane mechanizmy samoregulacyjne unikalne w skali Europy, jak „follow the money”. O blokowaniu płatności w tego typu serwisach i profesjonalizacji mechanizmów monitorowania zjawiska nielegalnego obrotu treściami mówiła prezes Sygnału Teresa Wierzbowska.

W dyskusji panelowej jej uczestnicy doszli do wniosku, że w Polsce, na chwilę obecną, najlepszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie listy z blokowanymi stronami hazardowymi o listę serwisów pirackich. Planowany jest wspólny apel do władz Polski o podjęcie działań w tym kierunku w celu wdrożenia takiej idei.

Fot. DWF Poland i własne