Aktualności

O piractwie na konferencji Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku

Ile i jakie pirackie treści wideo konsumowali użytkownicy Internetu w okresie pandemii? Jak wygląda naprawa szkody w praktyce w sprawach sharingowych i streamingowych? Czy odcinanie serwisów pirackich od źródeł finansowania skutecznie zamyka ich działalność? Na te pytania odpowiadali prelegenci reprezentujący Stowarzyszenie Sygnał podczas konferencji naukowej „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w dniu 15 czerwca 2022 r.

Teresa Wierzbowska, Prezes Stowarzyszenia, skupiając się na ostatnich dwóch pandemicznych latach, mówiła o badaniach skali piractwa, monitoringu serwisów i metodach przeciwdziałania kradzieży treści TV. Kampanię „Follow the money” przybliżyła uczestnikom konferencji Karolina Makowska (TVN S.A.).

O białym wywiadzie, czyli narzędziach w identyfikacji naruszeń praw własności intelektualnej mówił Michał Otrębski (NAGRA). Na problemach dowodowych w postępowaniach dotyczących sharingu skupił się adwokat Tomasz Szymula (współpracujący z Cyfrowym Polsatem S.A.).

Łukasz Sternowski (Cyfrowy Polsat S.A.) przekonywał, że wyliczenia szkody dokonywane przez poszkodowane spółki coraz częściej utrzymują się w sądach. Na kilku przykładach wyroków wskazał, że zasądzone naprawienie szkody w całości odpowiadało obliczeniom przekazanym przez właścicieli praw. Sztandarowym przykładem jest wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku, który wymierzył właścicielowi pirackiego serwisu streamingowego karę naprawienia szkody w wysokości 48 mln zł.