Aktualności

Odpowiedzialność pośredników internetowych

„Zasady odpowiedzialności pośredników internetowych” to tytuł panelu, jaki odbył się 21 listopada br. podczas Forum Zarządzania Internetem 2017. W dyskusji wzięli udział: Anna Słoboda, TVN; Robert Kroplewski, Ministerstwo Cyfryzacji; Anna Mazgal, Centrum Cyfrowe; Katarzyna Szymielewicz, Fundacja Panoptykon oraz Marcin Olender, Google Polska.

Anna Słoboda reprezentująca TVN, wiceprezes Stowarzyszenia Sygnał zwracała uwagę na zagadnienia dotyczące walki z piractwem i ochrony treści audiowizualnych w internecie. – Obecnie 12 mln. Polaków korzysta z nielegalnych źródeł nie zdając sobie często sprawy, że wspierają dobrze zorganizowany, nielegalny ekosystem wykorzystujący luki w prawie – podkreślała. Zwróciła przy tym uwagę na konsekwencje braku implementacji art. 8.3 Dyrektywy 2001/21/WE i konieczność nowelizacji UŚUDE. Mówiła o współpracy z Internet Service Providerami oraz działaniach podejmowanych w zakresie realizacji strategii „follow the money”.

– Chociaż odcinanie nielegalnych serwisów od źródeł finansowania jest kluczowym elementem walki z piractwem, nie można na tym poprzestać. Aby walka była w pełni skuteczna niezbędne jest wsparcie legislacyjne – mówiła Anna Słoboda. więcej

foto: Jacek Tarach, © Ministerstwo Cyfryzacji