Wyróżnienia zostały przyznane przez Koalicję Antypiracką przedstawicielom jednostek Policji, które w 2017 roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W najnowszej, edycji uhonorowano Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, a także Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Nagroda Specjalna została przyznana Szkole Policji w Pile. Uroczysta gala odbyła się 15 marca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie.
„Złote Blachy” – to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane od 1998 roku jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i organizacja BSA | The Software Alliance.
Stowarzyszenie Sygnał wyróżniło Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością zostali docenieni za szczególnie osiągnięcia w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego w postaci tzw. sharingu i streamingu, zaangażowanie i konsekwencję w doprowadzeniu spraw do końca oraz skuteczność. Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w kooperacji z Wydziałem dw. z Cyberprzestępczością istotnie przyczynili się do realizacji największej w ostatnich latach akcji związanej ochroną treści telewizyjnych w Internecie.
– Zaangażowanie organów ścigania w walkę z naruszeniami własności intelektualnej ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności ograniczenia piractwa w naszym kraju. Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością ze wsparciem funkcjonariuszy Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą od lat stanowią bardzo ważne ogniwo w tym procesie, w szczególności w obliczu rosnącej skali piractwa w Internecie – powiedziała Anna Słoboda, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.
Wyróżnienia od BSA za wysiłki w zwalczaniu przestępczości komputerowej otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Policjanci z Łodzi i Bełchatowa zostali wyróżnieni za unikatowe połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw związanych z naruszaniem praw autorskich do oprogramowania komputerowego, w tym m.in. za ujawnienie naruszeń na bardzo dużą skalę w jednej w firm produkcyjnych z województwa łódzkiego.
– O skali problemu z punktu widzenia producentów oprogramowania świadczy rynkowa wartość nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce szacowana na blisko 500 mln USD. W dzisiejszych czasach dystrybucja nielegalnego oprogramowania odbywa się głównie przez Internet. Skuteczne przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości wymaga stałego rozwoju wydziałów dw. z cyberprzestępczością i wypracowania najlepszych praktyk ich współdziałania z wydziałami PG. Współpraca funkcjonariuszy z Łodzi i Bełchatowa jest wzorem takiej praktyki – powiedział mec. Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.
Nagrodę Specjalną od Stowarzyszenia Sygnał i ZPAV otrzymała Szkoła Policji w Pile. Uczelnia została wyróżniona za konsekwentną działalność edukacyjną i dydaktyczną na najwyższym poziomie merytorycznym, w tym organizację konferencji szkoleniowych oraz wydawanie publikacji dotyczących ochrony praw własności intelektualnej.
– W erze powszechnej digitalizacji coraz to nowych obszarów życia, przestrzeń wirtualna nieodwołalnie stała się polem działania przestępców. Olbrzymią część przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni stanowią te naruszające bezpośrednio prawa producentów muzycznych i nadawców telewizyjnych. Wobec tego niezbędne jest ciągłe, profesjonalne szkolenie funkcjonariuszy organów ścigania. Szkoła Policji w Pile od lat dba o nieustanne przekazywanie najnowszej wiedzy i doświadczeń funkcjonariuszom bezpośrednio zaangażowanym w ściganie osób bezprawnie eksploatujących w sieci treści chronione prawem autorskim – powiedział mec. Mikołaj Wojtal, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV).
Uroczystość wręczenia „Złotych Blach 2017” poprowadził mec. Marek Staszewski – pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV) w towarzystwie Andrzeja Puczyńskiego – przewodniczącego zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV), a także Anny Słobody i Jarosława Mojsiejuka – członków zarządu Stowarzyszenia Sygnał, oraz Bartłomieja Wituckiego, reprezentującego BSA w Polsce.