Aktualności

Sukces policjantów KWP w Olsztynie

Policjanci dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie odnotowali kolejny sukces, jakim było ustalenie właścicieli stron internetowych i beneficjentów nielegalnego rozpowszechniania za pośrednictwem stron internetowych kanałów telewizyjnych i płatnych transmisji telewizyjnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli komputery, telefony i konta bankowe w kilku miejscach w Polsce.

Monitorując środowisko zajmujące się przestępczością intelektualną w Internecie policjanci wpadli na trop nielegalnej działalności powiązanych ze sobą serwisów streamingowych. Sprawcy po rejestracji domen i uruchomieniu serwisów na serwerach firm hostingowych wyszukiwali w sieci internetowej nielegalnie udostępniane linki do kanałów telewizyjnych i wklejali je do swoich serwisów. Użytkownicy byli informowani o darmowym dostępie do serwisu i braku konieczności zakładania i rejestracji kont, co miało służyć wypromowaniu serwisu w sieci i pozyskaniu nowych użytkowników. Takie działanie bezpośrednio przekłada się na osiąganie coraz wyższych korzyści finansowych poprzez monetaryzację ruchu internetowego na stronie, zwielokrotnianie liczby wyświetlanych reklam i wpłaty od reklamodawców. Dochody służyły rozwijaniu nielegalnej działalności w oparciu o kolejne domeny czy serwisy zakładane na darmowych hostingach internetowych. Prowadzący serwisy posługiwali się fikcyjnymi danymi osobowymi oraz danymi innych osób, korzystali z usług zagranicznych pośredników finansowych do opłacania serwerów, domen internetowych i gromadzenia środków uzyskiwanych z nielegalnej działalności.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Olsztynie i z Działdowa wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie oraz Katowicach przeszukali kilka miejsc w kraju, zabezpieczyli szereg elektronicznych nośników danych – komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz karty płatnicze do rachunków bankowych, na których gromadzono zyski z działalności nielegalnych serwisów internetowych.

Trwa szacowanie strat poniesionych przez pokrzywdzonych – właścicieli kanałów TV. Z samych płatnych transmisji sportowych tylko dla jednego kanału straty zostały wyliczone na co najmniej 300.000 złotych. Za naruszenie przepisów z Ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne i uczynienie z nielegalnej działalności stałego źródła dochodu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/19150,KWP-W-Sieci-nielegalnie-rozpowszechniali-platne-kanaly-TV-i-programy-na-zywo-pol.html