Aktualności

Sukces policjantów z Rzeszowa

Policjanci z KWP w Rzeszowie zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości przerwali nielegalną dystrybucję sygnału telewizyjnego. Nielegalnym procederem zajmował się 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego, który poprzez sieć internetową udostępniał programy płatnych platform cyfrowych (sharing).

Na ślad tej sprawy natrafili policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestepczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas przeszukiwania Internetu zwrócili uwagę na ogłoszenie, z którego wynikało, że autor oferuje dostęp do programów płatnych platform cyfrowych. Policjanci zabezpieczyli materiały podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa sharingu. Najważniejsze było jednak ustalenie tożsamości ogłoszeniodawcy. Okazało się, że rejestrował się on na różnych portalach internetowych, posługując się różnymi nickami. Oferował możliwość darmowego testowania serwera, na którym udostępniane były programy telewizyjne. Był też aktywnym forumowiczem, zwłaszcza na forach związanych z funkcjonowaniem Internetu. Policjanci sprawdzali wszystkie tropy, analizowali historię logowania i to doprowadziło do ustalenia teożsamości internauty. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością, wspierani przez policjantów z Komendy Powiatowej w Brzozowie ujawnili podczas przeprowadzonej akcji urządzenia służące do odbioru płatnych programów telewizyjnych oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. cztery dekodery ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, komputer, laptop, 33 twarde dyski, karty abonenckie telewizji cyfrowych i czytniki służące do ich odczytu. Zabezpieczone urządzenia zostaną poddane badaniom. Dopiero wtedy będzie możliwe precyzyjne określenie liczby osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła. Ustalenie czasu trwania tego procederu i liczby odbiorców pozwoli na oszacowanie strat, jakie poniosły pokrzywdzone firmy.