Aktualności

Udana akcja krakowskich policjantów

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zlikwidowali nielegalny punkt dystrybucji sygnału telewizyjnego płatnej platformy cyfrowej metodą  tzw. „sharingu” oraz zatrzymali 31- latka, który odpowie za ten proceder.

Trop doprowadził funkcjonariuszy do domu wielorodzinnego znajdującego się na terenie powiatu krakowskiego. Podczas przeszukania znaleziono sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów „sharingowych” oraz dekodery i komputery służące do odbioru i przekazu sygnału.

Zatrzymany 31-letni mężczyzna zbudował całą infrastrukturę służącą do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. Do serwera było wpiętych kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej telewizji, której sygnał był udostępniany użytkownikom przez internet. Mężczyzna pobierał za tę usługę opłaty. Nielegalna działalność mogła trwać kilka lat, a sygnał w nielegalny sposób pobierało kilkaset osób.

W trakcie przeszukania mundurowi znaleźli gotówkę w wysokości 180 tyś. zł. Ustalili także, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania. Dodatkowo prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny.

Mężczyzna usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług, polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej (art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym). Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i dopiero po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału, będzie możliwe precyzyjne określenie tych danych, jak i dokładne wyliczenie strat jakie poniosły pokrzywdzone firmy.

Więcej: http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/policjanci-z-komendy-powiatowej-policji-w-krakowie-przerwali-nielegalny-proceder