27-29 maja 2024 roku w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się VI Konferencja Naukowa pod tytułem „Przestępczość Teleinformatyczna XXI”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, prawa i technologii, aby omówić najnowsze wyzwania i rozwiązania w zakresie przestępczości teleinformatycznej.
Prelegenci i Tematy
Teresa Wierzbowska, Prezeska Stowarzyszenia Sygnał, przedstawiła prezentację na temat Web blocking/dynamic blocking/live blocking. Omawiała kierunki zmian regulacyjnych i systemowych w Europie dotyczące natychmiastowego blokowania dostępu do nielegalnych treści. Wierzbowska podkreśliła znaczenie szybkiego reagowania na zagrożenia związane z nielegalnymi treściami w sieci, zwracając uwagę na konieczność współpracy międzynarodowej.
mec. Luiza Piskorek, przedstawcielka Kancelarii Media, skupiła się aspektach prawnych i doświadczeniach innych krajów europejskich dot. mechanizmu blokowania stron. Mec. Piskorek analizowała skuteczność różnych podejść prawnych w walce z piractwem internetowym, dzieląc się przykładami i wnioskami z innych krajów europejskich.
Piotr Wójtów, członek Stowarzyszenia Sygnał, dokonał przeglądu najciekawszych realizacji w zakresie streamingu i sharingu w minionym roku. Jego prezentacja zawierała przegląd najnowszych trendów i innowacji w dziedzinie streamingu oraz sharingu treści, podkreślając przypadki udanych implementacji technologicznych i prawnych rozwiązań.
Konferencję patronatem objęły kluczowe instytucje w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony cyberprzestrzeni, m.in. Komenda Główna Policji oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
Ponadto w dniach 27-28 maja 2024 roku w Hotelu Sheraton w Sopocie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej, czyli największe branżowe wydarzenie w kraju zorganizowane przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej oraz Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL, przy współudziale Fundacji – Fundusz Telewizji Lokalnych.
O wyzwaniach związanych z tantiemami od internetu rozmawiały Patrycja Gołos (Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL) oraz Teresa Wierzbowska. Główne problemy, które zostały zidentyfikowane to brak odpowiednich regulacji prawnych, a także nierównomierna dystrybucja środków między krajowymi, a zagranicznymi twórcami. Możliwym rozwiązaniem byłoby powołanie dedykowanej organizacji do redystrybucji środków i dialogu z operatorami. Pozostaje również kwestia określenia maksymalnych progów kwotowych za udostępnianie treści oraz zwiększenie wpływów z tantiem dla lokalnych artystów. Dyskusje w wyraźny sposób podkreślają duże znaczenie dialogu i współpracy w tworzeniu stabilnych, przewidywalnych warunków dla polskiego rynku kreatywnego.
fot. Stowarzyszenie Sygnał, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte