Aktualności

Trzy osoby związane z pirackim serwisem ogladaj.to zatrzymane przez Policję

Serwis nielegalnie rozpowszechniający w internecie filmy, seriale i programy rozrywkowe działał co najmniej 3 lata. Dystrybutorzy filmów i nadawcy programów szacują straty na co najmniej 15 mln zł – informują małopolscy policjanci.

Śledztwo od połowy 2020 r. prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Na początku października br. funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dokonali zatrzymań w Gdyni i na Dolnym Śląsku. Wśród zatrzymanych jest założyciel serwisu ogladaj.to, informatyk obsługujący witrynę oraz pośrednik w sprzedaży kodów dostępu do płatnej wersji strony.

Policja przekazuje, że podczas przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono pieniądze w różnej walucie, środki na rachunkach, luksusowe samochody, a także wysokiej jakości sprzęt sportowy, sztabki srebra i złote kolekcjonerskie monety. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to około 1 mln zł. Zabezpieczenia dokonano na poczet przyszłych kar.

Jak wynika z najnowszego raportu Deloitte na temat piractwa w internecie rynek audiowizualny traci na tym zjawisku rocznie prawie 3 mld zł, a straty skarbu państwa wynoszą nawet 1,86 mld zł.

– Każda taka udana akcja Policji pokazuje, że funkcjonariusze są coraz lepiej przygotowani do działań przeciwko przestępczości online, mimo że przestępcy chcąc uniknąć odpowiedzialności sięgają po coraz bardziej złożone modele funkcjonowania. Należy przy tym  zauważyć, że wielowarstwowe ukrywanie rzeczywistych danych prowadzi do przewlekłości i zwiększonych kosztów postępowań, a dotychczasowe rozwiązania prawne mają bardzo ograniczony zakres działania. Dla skuteczniejszej ochrony własności intelektualnej konieczne jest wdrożenie mechanizmów takich jak blokowanie stron i nielegalnych transmisji na żywo. Taki poziom ochrony jest już stosowany w wielu państwach europejskich – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Stowarzyszenia Sygnał, zajmującego się walką z piractwem.

To kolejny sukces Policji w tym roku w walce z naruszeniami własności intelektualnej w internecie. Na początku roku zamknięto serwis zalukaj.vip, a we wrześniu z sieci zniknęło kilkanaście witryn z linkami do bezprawnie udostępnianych filmów, seriali, gier i książek – m.in. Vorek.pl, Pobieramy24.xyz, Exsites.pl, Darkmachine.pl, Sdcv.pl, Files4You.org, vTorrent.pl i Warezik.eu.

Więcej: Co najmniej 15 mln złotych strat i 3 osoby z zarzutami za nielegalne rozpowszechnianie filmów w Internecie