Aktualności

Wierzbowska o wpływie pandemii na piractwo w Internecie

Teresa Wierzbowska, prezes Sygnału, w wywiadzie dla Forsal.pl Dziennik Gazeta Prawna o wpływie pandemii na zjawisko piractwa i przeciwnościach z jakimi zmagają się pirackie modele biznesowe w Polsce.

– Podczas wiosennego okresu pandemii ruch na pirackich stronach z kanałami telewizyjnymi i VOD był podobny jak wcześniej, a w przypadku kilku serwisów nawet mniejszy. Nie zauważyliśmy też gwałtownego wzrostu liczby nowych stron lub większej ich popularności.

Piracki model biznesowy zmaga się jednak z wieloma przeciwnościami. Zdaniem Teresy Wierzbowskiej, w Polsce wypracowaliśmy sprawny mechanizm monitorowania serwisów pirackich i reagowania na naruszenia.

– Żaden pojawiający się serwis piracki nie jest niedostrzeżony przez służby antypirackie. Jednocześnie, wyspecjalizowane jednostki policyjne aktywnie działają w czasach pandemii i w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało im się zamknąć kolejne nielegalne serwisy. W Polsce w ostatnich latach trudno jest urosnąć serwisom pirackim do skali, w której uzyskują spodziewaną rentowność, gdyż funkcjonują skuteczne metody blokowania przepływu pieniędzy do serwisów nielegalnie montyzujących treści wideo i w krótkim czasie podejmowane są czynności prawne przeciwko takich podmiotom.

Cały artykuł: Polski raj, kradzież mimo woli i renesans torrentów. Czy piractwo w sieci ma przyszłość?